DARÜL ED DÂR 
SEVAL YILMAZ

"┼×imdi ┼ču k─▒yafeti size giydirmemiz gerekiyor" dedi uzman ve sonras─▒nda da astronot giysisini and─▒ran bir kostümün içinde kendimi buluverdim. 
Arada bir s─▒k─▒┼č─▒kl─▒k hissedebilece─čimi, böyle bir durum kar┼č─▒s─▒nda endi┼čelenmemem gerekti─čini belirtip cihaz─▒ çal─▒┼čt─▒rd─▒lar.
Cihaz─▒n çal─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒ ile beraber neredeyse tüm vücudu saran bu k─▒yafetin içine yava┼č yava┼č hava  dolmaya ba┼člad─▒. Uzman─▒n söyledi─čine göre uygulama sonras─▒ vücudumda kas aralar─▒nda biriken ve bana rahats─▒zl─▒k veren ödemden kurtulmam ve bununla beraber kan dola┼č─▒m─▒n─▒n daha aktif olarak devam etmesi sa─članacakm─▒┼č. Bu sayede de vücudumdaki bu yorgunluktan ve hissetti─čim a─čr─▒lardan kurtulabilmem mümkünmü┼č. En az─▒ndan bir süre için.
K─▒yafetin içi tamamen hava dolmu┼čtu ve bu hava yo─čunlu─čunun olu┼čturdu─ču bas─▒nç bütün kaslar─▒m─▒ s─▒k─▒┼čt─▒rmaya ba┼člam─▒┼čt─▒. Bu sistemde k─▒yafetin kapasitesi doldu─ču zaman birdenbire içindeki havay─▒ bo┼čalt─▒p birkaç saniye sonra yeniden s─▒k─▒┼čt─▒rmaya ba┼čl─▒yordu. Bu döngü böylece yar─▒m saat boyunca devam etti. Uygulama anlam veremedi─čim bir ┼čekilde ya┼čatt─▒─č─▒ s─▒k─▒┼č─▒kl─▒k hissi ile beraber üzerimdeki mental yorgunlu─ču bertaraf ederek rahatlat─▒c─▒ bir etkiye neden oldu. 
─░çinde bulundu─čum bu terapi süreci bana y─▒llar önce otizminin fark─▒ndal─▒─č─▒ ile topluma ra─čmen toplum içinde ve toplum yarar─▒na projeleri ile var olmay─▒ ba┼čarm─▒┼č Temple Grandin'i ve O’nun ke┼čfetti─či sar─▒lma makinas─▒n─▒ hat─▒rlatt─▒. Bu muhte┼čem bilim kad─▒n─▒, dokunmak ile ilgili ya┼čad─▒klar─▒ kayg─▒dan dolay─▒ sar─▒lma konusuna mesafeli yakla┼čan otizmli bireyler için ve onlar─▒n tedirgin anlar─▒ndaki bu ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒lamak için bir cihaz geli┼čtirirken asl─▒nda tüm insanl─▒─č─▒n hem fiziksel anlamda hem de sosyal anlamda birbiriyle s─▒ms─▒k─▒ kucakla┼čmaya dair duydu─ču ihtiyac─▒ da fark─▒na varmadan vurgulam─▒┼čt─▒r.
Yap─▒lan ara┼čt─▒rmalarda sar─▒lma ân─▒nda insan vücudunda oksitosin hormonunun fazlaca salg─▒land─▒─č─▒ görülmü┼č. Oksitosin hormonunun ise ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini desteklemesi, ac─▒ya kar┼č─▒ mukavemeti artt─▒rmas─▒, depresyonu önlemesi ve iyile┼čme süreçlerini h─▒zland─▒rmas─▒ gibi saymakla bitmeyen yararlar─▒ mevcut. 
A─čr─▒larla mahrumiyet sinyalleri gönderen tüm dokular─▒ma içinde bulundu─čum bu astronot kostümü yard─▒m─▒ ile hayatî kan hücrelerinin sirayet etmesi sa─članm─▒┼čt─▒. ─░┼člem süresince ve sonras─▒nda üzerinde tefekkür etmeden geçemeyece─čim bir tecrübeydi bu. 
Hayat bazen insan─▒ öyle s─▒k─▒p kabzediyor ve bunun sonucunda da ki┼či öylesine bir tükenmi┼člik duygusuna gömülüyor ki art─▒k bu diplerden asla yüzeye ç─▒kamayaca─č─▒ zann─▒na kap─▒labiliyor. Tam bitti derken bir de bak─▒yor ki yeniden s─▒kmaya ba┼člam─▒┼č. Bazen hep ayn─▒ ya┼čam alan─▒yla ilgili daralt─▒r bu süreç. Kimimizi sa─čl─▒─č─▒ ile ilgili, kimimizi sevdikleriyle, kimimizi ise i┼čiyle, r─▒zk─▒yla, umutlar─▒yla, hatta iman─▒yla... üstelik de ço─čunlukla nedense hep en iddial─▒ oldu─ču hususlarda ya┼čan─▒r bu ö─čütülme.
Bu özel kostümün içinde ya┼čad─▒─č─▒m 3-5 dakikal─▒k döngülerden olu┼čan kabzedici s─▒k─▒┼čt─▒r─▒lma (uygulamaya benim verdi─čim isim) seans─▒ yar─▒m saat tamamlan─▒nca sonlanm─▒┼č oldu. Ve oradan ç─▒kt─▒─č─▒mda önemli ölçüde hafiflemi┼č haldeydim. 
Dü┼čündüm de madem ki sevdi─čimiz birine sar─▒ld─▒─č─▒m─▒zda onun ┼čifalanmas─▒na mühim bir katk─▒ sa─čl─▒yoruz, öyleyse ya┼čad─▒─č─▒m─▒z bu kabz haline de farkl─▒ çerçeveden bakmak gerekiyordur belki...
Belki bu da bir tür "s─▒ms─▒k─▒ sar─▒lmak"t─▒r...
Bizim fark etmekte zorland─▒─č─▒m─▒z ve asl─▒nda f─▒trat─▒m─▒za ayk─▒r─▒ olan bir durumun ayd─▒nlat─▒lmas─▒ ve bu esnada ya┼čayaca─č─▒m─▒z sanc─▒n─▒n selametle atlat─▒lmas─▒ için "Rabb" olan─▒n bizi ┼čefkatle sarmalamas─▒d─▒r... "Rabb" olan─▒n sonsuz merhametini, ba─č─▒┼člay─▒c─▒l─▒─č─▒n─▒, r─▒z─▒kland─▒r─▒c─▒l─▒─č─▒n─▒, koruyuculu─čunu, lütufkârl─▒─č─▒n─▒ hissettirmek için kendi yan─▒lg─▒lar─▒m─▒zla olu┼čturdu─čumuz rutinler kubbesini delerek bir kanal açmas─▒d─▒r belki...
T─▒pk─▒ bir süre kendisine vahiy gelmemesi üzerine Hz. Muhammed'in içine girdi─či duygusal durumun akabinde ona (ve onun ┼čahs─▒nda Kur'an'─▒n tüm muhataplar─▒na) Duhâ Suresinde müjdeledi─či gibi; 
" Yemin olsun ku┼čluk vaktine, 
Ve sükûna erdi─činde geceye, 
Rabb'in seni b─▒rakmad─▒ ve sana dar─▒lmad─▒. 
Elbette i┼čin sonu senin için öncesinden daha hay─▒rl─▒ olacakt─▒r. 
Rabb'in sana mutlaka lütuflarda bulunacak, sen de memnun olacaks─▒n. 
O seni yetim bulup bar─▒nd─▒rmad─▒ m─▒? 
Seni yol bilmez halde bulup yol göstermedi mi? 
Ve seni yoksul bulup zengin etmedi mi? 
O halde sak─▒n yetimi ezme! 
El aç─▒p isteyeni de bo┼č çevirme! 
Rabbinin lutuflar─▒n─▒ ┼čükranla an."
(Duhâ; 1-11)
Sevgili kendim,,.
Arada bir s─▒k─▒┼č─▒kl─▒k hissedebilirsin, gelip geçici bir durum oldu─čunu bil ve endi┼čelenme. Gerçek anlamda idrakin aç─▒lana kadar sürüp gidebilir. ┼×ayet hangi konuda ┼čifalanman─▒n e┼či─činde oldu─čunu bilmiyorsan hangi konuda daralt─▒ld─▒─č─▒na bakarak bunu anlayabilirsin. ─░┼čte o an da her ┼čeyin h─▒zl─▒ca berrakla┼čt─▒─č─▒ görülebilir.  
 Aksi halde bu süreç sen bu durumdan do─čru mesaj─▒ ç─▒kartana kadar devam edip gidecek. Sen yine de ne olursa olsun ┼čunu bil ki sen içindeki yetimin feryad─▒na kulak verdi─čin sürece "Rabb'in seni b─▒rakmaz ve sana dar─▒lmaz" 
Hey azizim! Ömür dedi─čin de sanki bir okul mübarek! 
En mutlu bitireni ise en çok talim yapan─▒ zahir...
 

Yaz─▒y─▒ Be─čen :     0
Payla┼č :