TASAVVUF VE DEF─░NE AVCILI─×I

TASAVVUF VE DEF─░NE AVCILI─×I
SERKANT DERV─░┼×O─×LU

Genelde tasavvufla ilgilenmeye ba┼člad─▒─č─▒m─▒zda bizden ne götürecekleri ile ilgili de─čil de neler kazand─▒raca─č─▒yla ilgileniriz. Bunun tam tersi olmas─▒ laz─▒m oysa ki. 
Makamlar, haller, menk─▒beler, hikâyeler ve hayaller havada uçu┼čur. 
Baz─▒lar─▒ gerçekle┼čir de. ┼×a┼č─▒r─▒r kal─▒rs─▒n, kendini inand─▒r─▒rs─▒n ama sonras─▒ kesilir. Kerametler rutinle┼čmeye ba┼člar, heyecan kesilir. Anlayaca─č─▒n senin ya┼čamad─▒─č─▒n hallerde sende kar┼č─▒l─▒─č─▒ azalmaya ba┼člar. Yani sende inanmamaya ba┼člars─▒n. “Öyledir bu” diye etraf─▒na anlat─▒rs─▒n, zaman─▒nda o kadar laf söyledik bari arkas─▒nda dural─▒m diye. “Bunda da bir hikmet var hatta fetret dönemindeyim” dersin. 
Sonra ba┼člars─▒n define avc─▒s─▒ gibi bitmek bilmeyen hayali bir hazine pe┼činde ömür geçirmeye. 
Defineci nas─▒l sa─čda solda duydu─ču bir harita veya bilmem Uydurukçu Köyünde bir ya┼čl─▒ amca var. Eski mübadele zaman─▒nda Rumlardan kalma alt─▒nlar─▒n yerini biliyormu┼č.
Hadi ko┼č o köye, git amcay─▒ bul. Tabi amcan─▒n ruhuna El-Fatiha. Adamca─č─▒z yürümü┼č gitmi┼č. Bir ba┼čka hüsran daha tabi. Heyecan─▒ yetiyor demek ki. Bu ki┼čiler arada birkaç k─▒r─▒nt─▒ da bulurlar bakma. Senden götürdükleri de cabas─▒. En önemli özellikleri bu konular hakk─▒nda iyi bilgileri vard─▒r. Sen bile dinlerken cazibesine kap─▒l─▒rs─▒n. Kendinden geçersin. Vay be! Neler oluyor ya!
─░çten içe de t─▒rsars─▒n, oralara ben nas─▒l gidece─čim çok uzak diye. ─░┼č, güç var. Bu definecilerin hayat─▒ olmu┼č âdeta. Meslek haline alm─▒┼č. Sorsan bu kolpac─▒lara; hayat─▒n─▒ vakfetmen laz─▒m, çileli i┼č, gecen gündüzün gider. Yok efendim cinler taraf─▒ndan çarp─▒lma durumu. Daha neler neler. Hayretler içerisinde kal─▒rs─▒n. Yani bir hazine bulaca─č─▒m ve onu elde edece─čim diye dü┼čtükleri hale bak. Bunlara kalsa mukaddes i┼č, i┼čin sonunda tabi büyük ödül var.
┼×imdi k─▒zacaklar bana ama Tasavvuf camias─▒nda da böyle bir ac─▒kl─▒ durum söz konusu, yok orada bir efendi ┼čöyle keramet gösteriyor, haydi oraya. 
┼×urada bir türbe var, haydi oraya. 
┼×u kadar zikir çekiyorum bak benim halime. Her okudu─čunun içinden yerli yersiz manalar ç─▒kar─▒rs─▒n. Millet gelir sana soru sormaya da ba┼člar. Her duydu─čun okudu─čun bir meta gibi elde edece─čim diye hald─▒r hald─▒r ko┼čturursun. 
Belki de bunun gizemi yüzünden böyle oluyor. Ba┼čta da dedi─čim gibi ne kaybedece─čin de─čil de neler kazanacaklar─▒n için yap─▒yorsun bunu.
Çok ahlaks─▒zca bir davran─▒┼č gibi geliyor bana bu ac─▒nas─▒ durum. 
Hak gibi gözüken ama bo┼ča giden bir ömür. Bu mukaddes kelam─▒ defineci zihniyetli insanlar─▒n elinde çarçur olup gidiyor. Elinde avucundakini bir kumarbaz gibi kaybedeceksin. De─čer mi ömrünü ba┼čkas─▒n─▒ yazd─▒─č─▒ bir haritan─▒n pe┼činde ko┼čmaya. 
Bakma sen bu definecilere öyle bir hale gelirler ki i┼čin sonunda hayalinde bir harita çizer ve onu aramaya koyulur.

Çünkü as─▒l hazine kendinsin ve sen önce kendini bilmelisin. 
Kendini bulmal─▒s─▒n.
Hz. ┼×emse "Marifet nedir?" diye sordular.
Buyurdu ki:
"Marifet, kalbin Allah ile olmas─▒d─▒r."
Diriyi öldür ki o cesedindir.
Ölüyü dirilt ki o kalbindir.
Haz─▒r─▒ kaybet ki o dünyad─▒r.
Kayb─▒ haz─▒r k─▒l ki o ahirettir.
Var─▒ yok et ki o, heva ve hevestir.
Yoku var et ki o da niyettir.

 

Yaz─▒y─▒ Be─čen :     2
Payla┼č :