BIRAKTIM ARTIK 
SERKANT DERV─░┼×O─×LU 

Y─▒llar geçmiyor ki üzerimizde ki ölü topra─č─▒ büyümesin. Ne var ne yok her buldu─čumuzu kompulsif insanlar gibi biriktirerek, ölmü┼č cesedimizin mezar─▒n─▒ büyütmek için kullan─▒yoruz. 
Ve gün geliyor büyüyen bu yükselen ve da─č gibi olan yerde, herkesten uzun olmaya ba┼člay─▒p, tepeden bakt─▒─č─▒m─▒z bu gudubet hal övünecek halimiz olmu┼č. 
Vaktimizi çalan, bizi me┼čgul eden bir me┼čgale, dost meclisinde anlat─▒lacak gurur duyulan ve onaylanmay─▒ bekleyip mecliste gö─čsünün gerilmesine vesile olan o durumdan bahsediyorum.
“Adam─▒n biri yoldan geçerken tuhaf bakt─▒ ve bana bir saçma sapan bir ┼čey dedi, bende ona ┼čöyle dedim” Bir hafta gider o muhabbet. Hele bir arabadan inseydi o zaman görürdü gününü. 
“Gördün mü bizim küçük prenses yine burnu havada selam vermeden oturdu yerine hiç oral─▒ de─čil.” 
“Sana bahsetti─čim bir profesör vard─▒ ne i┼č yapt─▒─č─▒m─▒ söyleyince surat─▒n─▒ çevirdi kale bile almad─▒.” 
“Eski e┼čim birisiyle görü┼čüyormu┼č hatta evlenecekmi┼č.” 
“Velayet nübüvvetten daha üstün karde┼čim, Peygamber tebli─č etmekle mükellef velayet sahibi s─▒rra ermi┼č Sahib-ül Zaman ondan izinsiz bir ┼čey olmaz.” 
“Bana kaz─▒k atan adam hala piyasada i┼č yap─▒p tokatlamaya devam ediyor, param─▒ hala alamad─▒m gördükçe tepem at─▒yor.” 
“Hasedimden ç─▒ld─▒raca─č─▒m bu paray─▒ nereden buluyor da gezip duruyor.”
Yukar─▒dakiler gibi sayamayaca─č─▒m kadar pek çok duygu, durum…
Ve hayat─▒n içinden konu┼čup biriktirdi─čimiz, vazgeçemedi─čimiz sermayemiz olan anlams─▒z ama bizi var eden ,yücelten, sayg─▒nl─▒k kazand─▒ran farz gibi kabul etti─čimiz bir ibadet halini alm─▒┼č biriktirme hastal─▒─č─▒.
Nas─▒l bir inanç bu ? Acaba ters psikoloji mi yapsayd─▒, Cenab-─▒ Hak bunlar─▒ m─▒ farz etseydi. 
“Günlerce bu elbiseyi niye giydin” diye konu┼čun, Allah kat─▒nda ┼ču kadar sevab─▒ var denseydi acaba. Ne bileyim belki insan de─či┼čik bir varl─▒k ya tersini yapma meyili daha çok yüksek. ─░┼če yarayabilirdi.
“Ölmeden önce ölünüz” diye bir hadis var sufîler bunu çok kullan─▒r. Hatta ─░slam Sufileri de─čil orta do─ču mistikleri de sever ve e─čitimlerinde bu psikoloji vermeye çal─▒┼č─▒rlar. Biz sanki bunu çok yanl─▒┼č anlam─▒┼č─▒z gibi geliyor. 
Söylenmek istenen insan─▒n dünyevi isteklere duygular─▒n─▒n a┼č─▒r─▒l─▒─č─▒na, insan─▒n kutsal bir varl─▒k oldu─čunu, onun içinde bu istek ve arzular─▒nda dengeye gelip özünü fark edebilmesi için ona bah┼čedilen ya┼čam bitmeden önce bu istek ve arzular─▒n─▒n fazlal─▒klar─▒n─▒ öldürmesi gerekti─čini, gereksiz yarg─▒lar─▒ sahiplenip biriktirmenin anlams─▒z oldu─čunu ifade eden harika bir söz. 
Biz ┼čöyle yorumlam─▒┼č─▒z sanki; özümüzü hiçe sayal─▒m gömelim onu, üstüne bir güzel mevlid okutal─▒m. Vicdan, ahlak, insaniyet evrensel de─čerler hatta de─či┼čmeyen fizik yasalar─▒ -ki onlarda bir nevi ayettir- bu gibi erdem ve de─čerleri derin bir yer kaz ç─▒kmas─▒n. Yukar─▒da sayd─▒─č─▒m─▒z, h─▒rs dedikodu, menfaatin için insanlar─▒ ez, kendini ve etraf─▒ndakileri küçük gör, kibirlen egon tavan yaps─▒n, çal─▒┼čma , öfkeli gez uzar gider... Bunlarla açt─▒─č─▒n mezar─▒n─▒ doldur, büyüt Himalaya gibi yap─▒p, nirvanaya öyle er.
Hz. peygamberin ölmeden önce ölünüz hadisinde dedi─či gibi ölür müsün bilmem ama art─▒k baz─▒ ┼čeyleri yava┼č yava┼č b─▒rak git yeter art─▒k de. 
Ne zaman hat─▒rlam─▒yorum ama bir foto─čraf çekmi┼čtim metrodan inip bostanc─▒ sahilinde ç─▒k─▒nca. Ya─čmurlu bir gün bat─▒m─▒nda do─čru gözlerimi sahilden alamay─▒p, kar┼č─▒dan kar┼č─▒ya geçtikten sonra oraya do─čru yürüdüm uzun uzun bakt─▒m denize do─čru. 
Adalar, fener, vapurlar, mart─▒lar... 
Islanm─▒┼č zeminde insanlar─▒n yans─▒malar─▒…
 Derken y─▒llar önce çekti─čim o foto─čraf canland─▒. Tetiklenmi┼čtim…
 Orda bir adam ayn─▒ ya─čmur ve bu sefer gün do─čumunda ─▒slak bir zeminde yans─▒mas─▒ için ya┼čad─▒─č─▒m manas─▒zca b─▒rakma diye tuttu─čum bir duyguyu bu sefer büyük bir gönül rahatl─▒─č─▒yla “b─▒rakt─▒m art─▒k” dedim, foto─čraf─▒ çekerek vedala┼čt─▒m. 
Gün do─čumundan sonra gün bat─▒m─▒ da gitmi┼čti art─▒k gözlerimden. O duygular bitmi┼čti. Ne gerek vard─▒ s─▒rtlanm─▒┼č oldu─čun o yükleri hala ta┼č─▒maya de─čil mi küçük prens.?

Yaz─▒y─▒ Be─čen :     1
Payla┼č :

Yorumlar

3 Yorum

  1. Seval Y─▒lmaz 06-02-2024

    Yine mi s─▒ra daya─č─▒! yeter ama... (Kalemine sa─čl─▒k, yine pek g├╝zel silkeledin.) ─░mza: Prensler ve prensesler diyar─▒n─▒n en piyemsesi :)

  2. Hatice Fahrunnisa 06-02-2024

    Ellerine sa─čl─▒k Serkant. ├ľzellikle son b├Âl├╝m├╝ ├žok sevdim. Bir foto─čraf karesinde dondurarak b─▒rakmak hi├ž akl─▒ma gelmemi┼čti.

  3. Hatice Fahrunnisa 06-02-2024

    Say─▒n sevgili premses Seval. Evet ba┼čka bir tokat koncertosunda bulu┼čmak dile─čiyle.